آموزش برنامه نویسی پایتون (قسمت دووارد شدهدهم: نکات تکمیلی درباره رشته ها بخش دوم)


آموزش برنامه نویسی پایتون (قسمت دووارد شدهدهم: نکات تکمیلی درباره رشته ها بخش دوم)

بخش قبلی ب تعاریف تکمیلی درباره رشته ها پرداخت و با نکاتی مانند حلقه for، دستور len و درگیرکننده وارد شده براکت ها آشنا شدیم. آموزش امروز نکات تکمیلی درباره رشته ها را ب پایان خواهد رساند.

در تعریف پایتون ب بخشی وارد شده یک رشته “برش” یا اسلایس (Slice) گفته می شود. انتخاب یک برش مشاب انتخاب یک کاراکتر قرارداده شده است که در گذشته با آن آشنا شدیم.

‘s = ‘football fans

print (s[0:5])

خروجی چنین کدی عبارت footb خواهد بود. اپراتور [m:n] کاراکترهای بین جایگاه mام تا nام را بوارد شده می گرداند. توجه داشته باشید که عدد کاراکتر m شامل این شمارش قرارداده شده است اما عدد کاراکتر n خیر. همچنین می توانید وارد شده این اپراتور ب صورت تک عددی هم درگیرکننده کنید. مثلا [۳:] کاراکترهای سوم تا آخر را چاپ می کند و برعکس آن هم صحیح قرارداده شده است.

‘fruit = ‘banana

fruit[:3]

نکته دیگر درباره این کدها آن قرارداده شده است که نمی توانید ب کمک کروشه ها یک کاراکتر داخل رشته را تغییر دهید و مثلا مشخص کنید که کاراکتر پنجم را با دستوری تغییر دهید. با این حال می توانید وارد شده تکنیک هایی مانند مثال زیر درگیرکننده کنید:

‘!greeting = ‘Hello, world

new_greeting = ‘J’ + greeting[1:]

print (new_greeting)

 

اپراتور in

اپراتور in در دسته اپراتورهای بولی قرار می گیرد. ب این معنی که خروجی آن True یا False قرارداده شده است. خوشبختانه اپراتور in کارکردی همانند معنی انگلیسی آن دارد (in در انگلیسی ب معنی درون قرارداده شده است). یعنی زمانی که وارد شده in درگیرکننده می کنید متوجه خواهید شد که یک کاراکتر خاص در رشته شما وجود دارد یا خیر. برای درک ساده تر کارکرد اپراتور in مثال زیر را در نظر بگیرید:

‘a’ in ‘banana’

True<<<

 

در پایان بخش توضیحات تکمیلی درباره رشته ها هم بد نیست با method آشنا شویم. در پایتون method کارکردی شبیه ب یک تابع دارد و یک عمل خاص را انجام می دهد. مثلا متد upper تمام کاراکترهای یک رشته را گرفته و همه آنها را با حروف بزرگ انگلیسی بر می گرداند. درگیرکننده وارد شده متدها در مثال زیر دیده می شود:

‘word = ‘banana

()new_word = word.upper

print (new_word)

 

همان طور که مشاهده می کنید ورودی این دستور banana و خروجی آن BANANA قرارداده شده است.

دانلود فیلم ۴k

منبع : سخت افزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *