آیا تلگرام واقعاً غیرقابل فیلتر خواهد شد؟


آیا تلگرام واقعاً غیرقابل فیلتر خواهد شد؟

فیلترینگ تلگرام نه در ایران، که در روسیه هم بحث داغ این روزها قرارداده شده است. دادگاه روسیه ب دلیل اینکه تلگرام حاضر نشد کد رمزگشایی پیام های کاربران را ب دلیل حفظ حریم خصوص آنها در اختیار دولت قرار دهد، حکم مسدود شدن این شبکه اجتماعی را صادر کرد. در ایران اما گفته می شود که فیلترینگ احتمالی تلگرام ب دلیل لزوم حمایت وارد شده پیان رسان های بومی قرارداده شده است.

پاول دورف، مدیرعامل تلگرام در واکنش ب این اخبار، اعلام کرده قرارداده شده است که تلگرام ب زودی سیستم فیلترینگ را در می زد و دیگر در هیچ جا فیلتر نخواهد بود. کاربران نیز برای دسترسی ب این برنامه نیوارد شده ب تغییر IP خود نخواهند داشت. چانچه این موضوع عملی شود، تلگرام اولیه برنامه ای خواهد بود که با سیستم بلاک چین، غیر قابل فیلتر شود. طبق ادعای دورف کاربران تلگرام بعد وارد شده مسدودی تنها با یک آپدیت ساده وارد شده اپ قرارداده شده استور یا گوگل پلی می توانند دوباره ب برنامه دسترسی داشته باشند.

ب گزارش خاجرای تسنیم آذری جهرمی، وزیر ارتباطات در رابطه با توسعه پیام رسان های داخلی اعلام کرده قرارداده شده است که ما در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات امکانات را ب صورت عادلانه و برحسب ظرفیت پیام‌رسان های داخلی در اختیار آنها قرار دادیم و امیدواریم مابقی دستگاه‌ها هم امکانات موردنیوارد شده را ب صورت عادلانه در اختیار فعالان این حوزه قرار دهند تا بتوانند وارد فضای رقابتی شوند. او در خصوص اینکه آیا طبق ادعای دورف، قابلیت فیلترینگ تلگرام وجود ندارد، اینگونه پاسخ داد:

بنا بر گزارش برخی دوستان، ما تغییری در ساختار نرم‌افزار تلگرام در مدت اخیر مشاهده نکردیم. البته این پیام‌رسان سالیان سال قرارداده شده است که فعالیت می‌کند و در عرصه رقابتی حتی برخی پیام‌رسان های خارجی در رقابت با تلگرام مشکل دارند؛ اما این موضوع ب منزله این نیست که هیچکس نتواند ب ظرفیت آن برسد.

در حالیکه خاجرای منبع اشاره کرده که وزیر ارتباطات پاسخ صریحی ب  ادعای تلگرام مبنی بر اینکه “این پیام‌رسان درصدد ارائه راهکاری قرارداده شده است تا دیگر قابل فیلتر نباشد” داده قرارداده شده است، جهرمی ب نقل وارد شده دوستان اظهار داشته که ساختار تلگرام هنوز تغییری نکرده قرارداده شده است. در وضعیت فعلی اظهارات وزیر ارتباطات با ادعای دورف در تناقض نمی باشد. اما باید دید که با اعمال فیلترینگ تلگرام در روسیه آیا دورف می تواند ادعای خود را اثبات کند یا خیر.

نظر شما در این رابطه چیست؟ آیا تلگرام موفق می شود فرایند فیلترینگ در روسیه را دور بزند یا خیر؟

دانلود فیلم ۴k

منبع : سخت افزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *