دانشمندان مواد جدیدی را ساختند که هزینه تولید برق وارد شده انرژی خورشیدی را کاهش می‌دهد


دانشمندان مواد جدیدی را ساختند که هزینه تولید برق وارد شده انرژی خورشیدی را کاهش می‌دهد

دانشمندان موفق شدند موادی را بسوارد شدهند که می‌تواند ب تولید برق وارد شده گرمای خورشید کمک می‌کنند و راه را برای تولید ارزان‌تر انرژی خورشیدی در روزهای ابری و طول شب هموارتر می‌کنند. این نوآوری ب گفته محققان، گام بزرگی در رقرارداده شده استای درگیرکننده وارد شده گرمای خورشید برای تولید برق و کاهش هزینه‌های ناشی وارد شده سوخت‌های فسیلی می‌باشد.

Kenneth Sandhage، پروفسور دانشگاه Purdue آمریکا در این‌ باره می‌گوید: “ذخیره‌سوارد شدهی انرژی ب‌صورت گرما هم‌اکنون کم‌هزینه‌تر وارد شده درگیرکننده وارد شده باتری می‌باشد و قدم بعدی کاهش هزینه تولید برق وارد شده گرمای خورشید با مزیت تولید گوارد شده گلخانه‌ای صفر می‌باشد.”

نیروگاه‌های خورشیدی متمرکز، با درگیرکننده وارد شده آینه‌ها و لنزها و متمرکز کردن مقدار زیادی نور در یک منطقه کوچک که گرمای انتقال نمک مذاب را تولید می‌کند، انرژی خورشیدی را ب برق تولید می‌کنند.  

گرمای نمک مذاب سپس ب یک مایع در حال کار، دی‌اکسید کربن فوق بحرانی، منتقل می‌شود که برای چرخش توربین تولیدکننده برق ب‌کار می‌کند. برای کاهش هزینه تولید برق خورشیدی، توربین باید با همان مقدار گرما قادر باشد تا برق بیشتری تولید کند و این کار یعنی اینکه توربین باید داغ‌تر وارد شده قبل کار کند. تنها مشکل این قرارداده شده است که مبدل‌های گرما که گرما را وارد شده نمک مذاب ب مایع در حال کار منتقل می‌کنند، وارد شده فولاد ضدزنگ و آلیاژهای نیکل ساخته‌شده‌اند و در حرارت بالا و فشار بالای دی‌اکسید کربن، بیش‌ وارد شده اندوارد شدهه نرم می‌شوند. محققان یک کامپوزیت وارد شده کاربید زیرکونیوم سرامیکی و تنگستن فلزی را برای ساخت مبدل‌های گرمای قوی‌تر در نظر دارند. آن‌ها صفحاتی وارد شده کامپوزیت سرامیک-فلز را ساخته‌اند که دارای کانال‌های قابل تنظیمی برای مبدل‌های گرما می‌باشند. 

آزمایش‌ها نشان می‌دهد که این مواد کمپوزیتی توانایی تحمل دمابالا و فشار بالای دی اکسید کربن بحرانی را داشته نسبت ب مبدل‌های گرمای کنونی باعث تولید بیشتر برق می‌شوند. بررسی‌های اقتصادی نیز نشان می‌دهد که تولید این مبدل‌های حرارتی جدید می‌تواند بسیار ب‌صرفه‌تر وارد شده فولاد ضدزنگ و آلیاژهای نیکل باشد. 

Sandhage می‌گوید: “با ادامه توسعه، این تکنولوژی جدید باعث خواهد شد تا برق خورشیدی تجدید پذیر ب‌صورت عمده در شبکه برق‌رسانی ما نفوذ کند و این یعنی اینکه کاهش قابل‌ توجه دی‌اکسید کربن تولید شده ب‌دست انسان در هنگام تولید برق.”

دانلود فیلم ۴k

منبع : سخت افزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *