در ۸ ماهه نخست سال جاری ۶۰۰ هزار هکتار طرح های جنگلداری خاتمه یافته است

۲۶ آذر ۱۳۹۶

پایگاه خبری پاس کن ! محیط زیست و حیات وحش ایران (پاس کن !): قائم مقام سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور اظهار داشت: به منظور حفاظت پایدار از جنگل های ارزشمند شمال کشور که به نوعی میراث طبیعی جهانی محسوب می شود، طرح راهبردی استراحت جنگل از ابتدای برنامه ششم (سال ۱۳۹۶) به مرحله اجرا در آمده است.

دکتر ناصر مقدسی عصر روز یکشنبه ۹۶/۹/۲۶ در گفت و گو با مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها افزود: در ۸ ماهه سال جاری مساحتی بالغ بر ۶۰۰ هزار هکتار خاتمه قرارداد طرح های جنگل داری اعمال شده و طرح های حفاظتی با حفظ سازمان و نیروی کار طرح های گذشته در حال فعال شدن است.

قائم مقام سازمان جنگل ها و مراتع گفت: درباره شاخص های پایداری مثل تنوع زیستی، سلامت و بهداشت و کارکردهای اکولوژیکی در جنگل های شمال دارای نقصان هستیم و اجرای این طرح برای این است که فرصت طولانی برای بازسازی جنگل های طبیعی داده شود.

مقدسی تصریح کرد: در سه سال اول برنامه، طرح های حفاظتی اجرایی گردیده و از سال چهارم برنامه طرح نوین مدیریت پایدار جنگل در حوزه های آبخیز جنگلی شمال عملیاتی خواهد شد.

معتقدیم جنگل های ایران طی چند سال گذشته به دلیل برداشت های بی رویه، ضعیف شده است و باید برای حفظ آن اقدام اساسی صورت گیرد.

با همکاری سازمان میراث فرهنگی و محیط زیست ۱۰ محدوده در جنگل های شمال که دارای غنای زیستی بالایی می باشد شناسایی شده و در فرایند ثبت میراث طبیعی جهانی قرار گرفته است.

طبق تفاهمنامه ای که با وزارت صنعت، معدن و تجارت به امضا رسیده هرگونه بهره برداری از معادن جدید در مناطق جنگلی ممنوع اعلام شده و ۵۰۰ واحد معدنی فعال و غیر فعال در پروسه ساماندهی و بازسازی قرار خواهند گرفت.

در حال حاضر ۲۲۰ هزار هکتار از عرصه های منابع طبیعی به زراعت چوب اختصاص یافته که تا پایان برنامه ششم باید به ۳۰۰ هزار هکتار برسد.

اکنون واردات چشمگیری در زمینه چوب خام انجام شده به طوری که ۱٫۵ میلیون مترمکعب ام دی اف و ۱٫۵ میلیون تن خمیر کاغذ وارد کشور شده و با کشورهای مبدا صادر کننده چوب به ایران برای جلوگیری از انتقال آفات، توافقاتی صورت گرفته است.

طرح راهبردی تنفس جنگل صرفا محدود به توقف بهره برداری نبوده و مدیریت کلیه تهدیدات و کاهش اثرات آن را تعقیب می نماید.

۰

  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *