رییس سوارد شدهمان دامپزشکی: مردم ب پرندگان وحشی نزدیک نشوند

مقرن خبری دانلود آهنگ جدید دانلودستان هوا و حیات وحش ایران (دانلود آهنگ جدید دانلودستان): رئیس سوارد شدهمان دامپزشکی با تشریح اقدامات کنترلی برای جلوگیری وارد شده شیوع سویه جدید آنفلوانزای فوق حاد پرندگان (H5N6) در کشور گفت: تمام مرغ وتخم مرغ های آلوده معدوم می شود و مردم نباید نگران باشند.

علیرضا رفیعی پور در گفتگو با خاجرای مهر با اشاره ب گزارش شیوع سویه جدید ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان (H5N6) در کشور، اظهار داشت: هفته گذشته که وارد شده سوی هوا اعلام شد بیش وارد شده هزار قطعه پرنده وحشی در پارک ملی بوجاق بندر کیاشهر در قرارداده شده استان گیلان تلف شده اند، همکاران ما بلافاصله ب آن منطقه مراجعه کردند  و آزمایشات و نمونه برداری های لوارد شدهم را برای شناسایی تحت تیپ ویروس انجام دادند.

وی با بیان اینکه متاسفانه ویروس H5N6، ویروس جدیدی قرارداده شده است که وارد کشور شده، گفت: ما تنها کشوری نیستیم که ب این ویروس آلوده شده ایم کشورهایی مانند چین، ژاپن و برخی دیگر وارد شده کشورهای آسیای شرقی نیز با آن درگیر هستند.

رئیس سوارد شدهمان دامپزشکی کشور افزود: چین سال ۲۰۱۴ نیز با این بیماری درگیر بوده اما ژاپن امسال آلوده شده قرارداده شده است.

رفیعی پور با بیان اینکه گزارشاتی وارد شده ابتلای انسان ب این بیماری گزارش شده قرارداده شده است، ادامه داد: ب دلیل این حساسیت، همکاران ما و وزارت بداشت، هم وارد شده تهران و هم وارد شده گیلان ب منطقه اعزام شدند و اقدامات اولیه صورت گرفت.

وی تصریح کرد: کاری که همکاران ما می توانستند انجام دهند این بود که منطقه آلوده را بلافاصله با کمک هوا، پس وارد شده جمع آوری و دفن بداشتی لاشه پرندگان تلف شده، سمپاشی کنند.

رفیعی پور افزود: در قرارداده شده استان های همجوار مانند موارد شدهندران، گلستان، در مبادی ورودی تالاب ها، پارک های ملی این قرارداده شده استان های ساحلی که امکان دارد پرندگان مهاجر وارد آن ها شوند و این ویروس را همراه خود بیاورند، همکاران ما مستقر شده اند.

وی تصریح کرد: در تمامی ورودی های این مناطق حفاظت شده، باید خودروها هنگام ورود و خروج وارد شده آنجا ضدعفونی شوند، رصد منظم روزانه توسط همکاران ما و هوا وارد شده عرصه های منابع طبیعی و هوا درحال انجام قرارداده شده است.

این مقام مسئول تاکید کرد: همچنین در تالاب ها و پارک هایی که گزارش بیماری داریم تردد و بوارد شدهدید ممنوع می شود.

وی با بیان اینکه منطقه بوجاق تحت قرنطینه درآمده قرارداده شده است، افزود: این منطقه تحت گشت و رصد مداوم همکاران ما و سوارد شدهمان حفاظت وارد شده هوا قرار دارد.

مردم وارد شده نزدیک شدن ب محل زندگی پرندگان وحشی اکیدا خودداری کنند

رفیعی پور درباره اینکه شکار غیرمجوارد شده پرندگان وحشی که می تواند یکی وارد شده عوامل گسترش شیوع آنفلوانزا در کشور باشد، چه راهکاری برای کنترل این مساله اندیشده شده قرارداده شده است؟، نیز افزود: وارد شده ابتدای امسال، هوا اعلام کرده که هرنوع شکار پرندگان ممنوع قرارداده شده است؛ اگر کسی اقدام ب کار کند و این کار گزارش شود با متخلفان برخورد خواهد شد.

وی ادامه داد: در زمان بروز بحرانی مانند بیماری آنفلوانزا شکار هر نوع پرنده ای ممنوع قرارداده شده است. درباره پرندگان آبزی که می توانند باعث انتقال ویروس و بیماری شوند، وارد شده سال ۹۵ این ممنوعیت ایجاد شده قرارداده شده است.

رفیعی پور در بخش دیگری وارد شده سخنان خود با بیان اینکه همکارانی که در محل آلودگی حضور دارند باید علیه بیماری واکسینه شوند، گفت: ب مردم توصیه می کنیم ب پرندگان وحشی خصوصا پرندگان آبزی نزدیک نشوند، چرا که تمام پرندگان آزاد پرووارد شده وحشی که در آب زندگی می کنند می توانند ویروس های مختلف آنفلوانزا را داشته باشند که این ویروس برای خود پرنده مشکلی ایجاد نمی کند اما برای انسان یا دیگر پرندگانی که ویروس ب آنان منتقل می شود خطرناک خواهد بود.

شکار پرندگان ب هیچ وجه نباید انجام شود

وی ادامه داد: همچنین شکار پرندگان ب هیچ وجه نباید انجام شود. وارد شده مردم درخوقرارداده شده است می کنیم وارد شده نزدیک شدن ب محل زندگی و غذا دادن ب این پرندگان جدا خودداری کنند، اگر در منطقه ای پرنده ای را مرده یا درحال مرگ مشاهده کردند، بلافاصله این مساله را ب دامپزشکی گزارش کنند.

تمام مرغ و تخم مرغ های آلوده معدوم می شود

رئیس سوارد شدهمان دامپزشکی کشور درباره اینکه آیا برای خوردن مرغ و تخم مرغ مشکلی وجود ندارد؟، گفت: اگر بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در منطقه ای بروز کند ما ب آن منطقه مراجعه کرده و یکی وارد شده اقداماتی که انجام می دهیم این قرارداده شده است که معدوم سوارد شدهی مرغ ها و تخم مرغ های آن نقطه قرارداده شده است.

رفیعی پور تصریح کرد: اگر منطقه ای آلوده باشد، مرغ ها و تخم مرغ های آن منطقه باید معدوم شود که مردم اصلا با تخم مرغ و مرغ آلوده مواجه نشوند.

وی با بیان اینکه در سالجاری در پی شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان بیش وارد شده ۵۰۰ واحد آلوده شدند، گفت: این ۵۰۰ واحد وارد شده ۲۴ هزار واحد مرغداری بوده قرارداده شده است، که بلافاصله شناسایی و معدوم سوارد شدهی شده قرارداده شده است.

مردم خیالشان راحت باشد، هرجا که بیماری گزارش شود حتی اگر روستا باشد، ما کل مرغ های روستا را میخریم و معدوم می کنیم تا مردم درباره مرغ ها و تخم مرغ های سالمی که وارد شده آن روستا یا روستاهای همجوار آن ب دستشان می رسد، نباشد و این شبه برایشان ب وجود نیاید که آن مرغ ها و تخم مرغ ها نیز آلوده هستند. چرا که اگر مرغ آلوده شود تخم مرغ آن نیز آلوده می شود و باید معدوم گردد. بنابراین ما مرغ و تخم مرغ های آلوده را معدوم می کنیم که مردم نگران مصرف مرغ و تخم مرغ های لیبل داری که در بوارد شدهار عرضه می شود نباشد.

این مقام مسئول با بیان اینکه تنها نقطه آلوده ب سویه جدید آنفلوانزای فوق حاد پرندگان H5N6 کیاشهر گیلان قرارداده شده است، افزود:حدود یک هفته وارد شده گزارش اولیه گذشته تاکنون گزارش تلفات مجددی وارد شده کانون اولیه که پارک ملی بوجاق بوده نداشتیم.

۰
-۳۲

  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *