سامسونگ توسعه لیتوگرافی جدید ۵ نانومتری خود را ب پایان رسانده قرارداده شده است


سامسونگ توسعه لیتوگرافی جدید 5 نانومتری خود را ب پایان رسانده قرارداده شده است

سامسونگ امروز اعلام کرد که با موفقیت فرایند تولید نسل بعدی ۵ نانومتری خود را با فناوری EUV( لیتوگرافی ماورای بنفش) ب پایان رسانده و این فرایند حالا آماده برای نمونه‌برداری قرارداده شده است.

سامسونگ ادعا می‌کند که معماری جدید فضای تخصیص داده شده ب تراشه را تا  درصد بینه‌تر کرده، میزان مصرف انرژی را تا ۲۰ درصد کاهش می‌دهد و عملکرد آن تا ۱۰ درصد افزایش پیدا می‌کند. فرایند توسعه تراشه‌های ۵ نانومتری برپایه لیتوگرافی ماورای بنفش خواهد بود و سامسونگ تصمیم دارد تا آن را در کارخانه Hwaseong در کره‌جنوبی تولید کند. این کارخانه در طول زمان و با رسیدن ب نیمه دوم سال ظرفیت تولید خود را گسترش خواهد داد و اگر همه چیز طبق برنامه پیش رود، در اوایل سال ۲۰۲۰ تولید انبوه آن آغوارد شده خواهد شد.

البته هنوز برای این اظهار نظرها کمی زود قرارداده شده است، اما باتوجه ب روند تولید تراشه‌های ۷ نانومتری، این شرکت ب احتمال بسیار زیاد تولید انبوه چیپ‌های جدید خود را در سال ۲۰۲۰، یعنی درست زمانیکه برای معرفی نسل جدید گوشی‌های گلکسی S آماده می‌شویم، آغوارد شده می‌کند. علاوه‌بر معماری ۵ نانومتری، سامسونگ مشغول کار برروی چیپ‌های ۶ نانومتری بر پایه لیتوگرافی فرابنفش با همکاری تعدادی وارد شده مشتریان خود قرارداده شده است. پیش بینی می‌شود که فرآیند ساخت این تراشه‌ها هزینه‌ی کمتری در مقایسه با چیپ‌های ۵ نانومتری خواهد داشت و احتمالاً برای گوشی‌های میان‌رده درگیرکننده خواهد شد.

TSMC رقیبی جدی برای سامسونگ

البته بد نیست ب این نکته نیز اشاره کنیم که در حال حاضر سامسونگ در زمینه تولید چیپ‌های ۵ نانومتری بی‌رقیب نیست. TSMC یکی دیگر وارد شده شرکت‌های بزرگ و فعال در صنعت نیمه‌هادی که مسئولیت سنگین تولید تراشه‌های اپل را نیز برعهده دارد، چند روز پیش اعلام کرده بود که زیرساخت‌های تولید تراشه‌های ۵ نانومتری را برای مشتریان خود فراهم کرده قرارداده شده است. تایوانی‌ها هم وارد شده لیتوگرافی ماورای بنفش ب جای فین‌فت بره برده‌اند و طبق پیش‌بینی‌ها آیفون‌های ۲ نسل بعد، یعنی سال ۲۰۲۰ وارد شده این تراشه‌ها درگیرکننده خواهند کرد.

دانلود فیلم ۴k

منبع : سخت افزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *