عاملین شکار غیرمجاز سه کل وحشی در شیرکوه تفت دستگیر شدند

۱۸ آذر ۱۳۹۶

پایگاه خبری شارژی محیط زیست و حیات وحش ایران (شارژی): روز چهارشنبه ۹۶/۹/۱۵ نیروهای یگان محیط زیست شهرستان تفت حین گشت زنی در منطقه شیرکوه متوجه حضور سه شکارچی غیرمجاز شدند که اقدام به شکار نموده و در حال بازگشت از ارتفاعات بودند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست تفت در این باره گفت: محیط بانان در مسیر شکارچیان غیرمجاز به کمین نشسته و یکی متخلفین را در هنگام خروج از منطقه دستگیر نمودند اما دو متهم دیگر با استفاده از تاریکی شب اقدام به فرار نمودند.

محمدرضا خواجه اظهار داشت: از متخلفین لاشه سه کل وحشی، یک قبضه سلاح گلوله زنی، دوربین چشمی، ساتور، اره، کوله پشتی و سایر ادوات شکار کشف و ضبط شد.

متهم دستگیر شده پس از تشکیل پرونده جهت رسیدگی به جرم به مراجع قضایی معرفی گردید.

همچنین هویت دو متهم فراری نیز که افراد محلی و سابقه دار منطقه هستند توسط محیط بانان شناسایی و آنها نیز به دادسرا احضار خواهند شد.

بر اساس آخرین نرخ بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر یک کل یا بز وحشی معادل یکصد میلیون ریال تعیین شده است. بنابراین متهمین می بایست مبلغ سیصد میلیون ریال به حساب دولت واریز نمایند.

متهمین علاوه بر پرداخت ضرر و زیان محیط زیست، از جنبه عمومی جرم نیز محاکمه و بر اساس ماده ۱۲ قانون شکار و صید به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی محاکمه و به حبس از سه ماه تا سه سال و یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا هجده میلیون ریال محکوم خواهند شد.

بر اساس ماده ۱۴ قانون شکار و صید، اسلحه و ادوات کشف شده تا اتمام رسیدگی به پرونده و تعیین تکلیف از سوی دادگاه، توقیف و در اختیار اداره محیط زیست می باشد.

مقام قضایی می تواند با استناد به ماده مذکور و ماده ۲۱۵ قانون مجازات اسلامی نسبت به ابطال مجوز حمل سلاح کشف شده اقدام و دستور مصادره اسلحه مربوطه به نفع دولت را صادر نماید.

 

۰
-۳۱

  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *