فناوری «ایزوسل پلاس» مرزهای حسگر تصویر CMOS را جا‌بجا می‌کند


فناوری «ایزوسل پلاس» مرزهای حسگر تصویر CMOS را جا‌بجا می‌کند

شرکت سامسونگ الکترونیکس در مقام یکی وارد شده پیشگامان صنعت نیمه هادی‌ها، فناوری جدید خود ب نام ایزوسل پلاس (ISOCELL Plus) را معرفی کرد. این فناوری ب حسگرهای تصویر CMOS امکان می‌دهد تا نور بیشتری را جذب کرده و ب این ترتیب شفافیت رنگ‌ها و حساسیت دوربین در برابر نور افزایش پیدا می‌کند. ب این ترتیب کاربران گوشی‌های هوشمند می‌توانند انتظار عکس‌هایی شفاف‌تر و دقیق‌تر را در محیط‌هایی داشته باشند که وارد شده نظر نور شرایط مناسبی ندارند.

وارد شده نظر فنی، برای گمیره یک عکس با کیفیت بالا، حسگرهای تصویر CMOS باید بتوانند تا حد ممکن نور یا فوتون‌های بیشتری را نگه‌ داشته و اطلاعات دقیق رنگ را ب فوتودیودها منتقل کنند. این امکان با معرفی فناوری ایزوسل سامسونگ در سال ۲۰۱۳ فراهم شد. ایزوسل یک مانع فیزیکی بین پیکسل‌های همجوار ایجاد کرده و ب این ترتیب مانع درهم آمیختگی رنگ‌ها شده و ظرفیت تولید رنگ را تا حد قابل توجهی افزایش می‌دهد. این فناوری باعث می‌شود در مقایسه با طراحی حسگرهای تصویر معمولی با نوردهی پشت (BSI)، هر پیکسل بتواند نور بیشتری را نگه داشته و ب این ترتیب کیفیت تصویر را تا حد زیادی ارتقا دهد.

اما اکنون و با معرفی ایزوسل پلاس، فناوری تفکیک پیکسل‌ها وارد شده طریق بینه‌سوارد شدهی معماری پیکسل، ب سطحی جدید ارتقا پیدا می‌کند. در ساختار کنونی پیکسل‌ها، شبکه‌های فلزی روی فوتودیودها ایجاد می‌شود که مانع تداخل پیکسل‌ها می‌شود، البته این کار همزمان موجب افت اپتیکال هم می‌شود زیرا فلز معمولا بخشی وارد شده نور ورودی را منعکس و یا جذب می‌کند. فناوری جدید ایزوسل پلاس سامسونگ این مانع فلزی را با یک مواد جدید جایگزین کرده قرارداده شده است که توسط شرکت فوجی‌فیلم تولید شده و ب این ترتیب افت اپتیکال و انعکاس نور ب حداقل می‌رسد.

نائوتو یاناگی‌هارا معاون مدیر فوجی‌فیلم می‌گوید «رابطه راهبردی ما با سامسونگ برای‌مان بسیار ارزشمند قرارداده شده است و من می‌خواهم ب مناسب تکمیل روند توسعه فناوری ایزوسل پلاس ب همه تبریک بگویم. تکمیل این فناوری نقطه عطف مهمی برای ما بود چرا که ب معنی عرضه تجاری یک وارد شده محصولات جدیدمان قرارداده شده است. ما وارد شده طریق همکاری مداوم با سامسونگ می‌خواهیم نوآوری‌های معنادارتری را در دنیای دوربین‌های موبایل رقم بزنیم».

فناوری ایزوسل پلاس شفافیت رنگ‌ها را ارتقا داده و در عین حال حساسیت ب نور را هم تا ۱۵ درصد بتر می‌کند. این فناوری ب حسگرهای نور امکان می‌دهد پیکسل‌هایی با اندوارد شدهه ۰.۸ میکرومتر و حتی کوچک‌تر را ایجاد کنند بدون آنکه کوچکترین افتی در عملکرد آنها ایجاد شود. ب این ترتیب فناوری ایزوسل پلاس ب بترین راه‌حل ممکن برای تولید دوربین‌هایی با رزولوشن فوق‌بالا تا بیش وارد شده ۲۰ مگاپیکسل تبدیل می‌شود.

بن کی‌‌هور معاون مدیر بخش بوارد شدهاریابی نیمه‌هادی‌ها در شرکت سامسونگ می‌گوید «ما وارد شده طریق همکاری نزدیک‌مان با فوجی‌فیلم که وارد شده پیشگامان صنعت فناوری‌های تصویربرداری و اطلاعات قرارداده شده است، توانستیم مرزهای فناوری حسگر تصویر CMOS را بیش وارد شده پیش جابجا کنیم. ایزوسل پلاس نه تنها امکان تولید حسگرهایی با رزولوشن فوق زیاد و پیکسل‌هایی با ابعاد بسیار کوچک را می‌دهد بلکه عملکرد حسگرهای با پیکسل‌های بزرگ‌تر را هم تقویت می‌کند».

فناوری ایزوسل پلاس سامسونگ برای اولین بار در کنگره جهانی موبایل در شانگهای معرفی شد. این کنگره در روزهای ۶ تا ۸ تیرماه اجرا شد.

دانلود فیلم ۴k

منبع : سخت افزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *