مایکروسافت اج یا گوگل کروم: باید وارد شده کدام مرورگر درگیرکننده کنیم؟


مایکروسافت اج یا گوگل کروم: باید وارد شده کدام مرورگر درگیرکننده کنیم؟

مایکروسافت ب‌توارد شدهگی وارد شده جدیدترین نسخه وارد شده مرورگر Edge بر پایه کرومیوم رونمایی کرده قرارداده شده است و حالا بسیاری بر این باورند که این مرورگر وارد شده گوگل کروم بتر قرارداده شده است. اما برای اینکه ببینیم آیا واقعاً این موضوع صحیح قرارداده شده است و ما باید ب مرورگر Edge مهاجرت کنیم یا نه، ب سراغ وبسایت Yugatech رفتیم که این دو مرورگر را با یکدیگر مقایسه کرده قرارداده شده است. این وبسایت دو مرورگر مورد نظر را وارد شده نظر درگیرکننده وارد شده RAM و CPU، امتیوارد شده کسب شده در بنچمارک‌ها، راحتی درگیرکننده، اکستنش‌ها و قابلیت‌های امنیتی مورد بررسی و مقایسه قرار داده قرارداده شده است.

البته در نظر داشته باشید که این نتایج ممکن قرارداده شده است در سیستم شما متفاوت باشد، اما این تست‌ها یک ایده کلی نسبت ب عملکرد دو مرورگر ب شما می‌دهد.

درگیرکننده وارد شده RAM و CPU

مهمترین سوال در رابطه با مرورگرها ب عقیده بسیاری اینست که چه میزان رم و CPU را اشغال می‌کنند. برای این منظور مرورگرها در سه سناریو مورد آزمایش قرار گمیرهد. این مرورگرها با یک تب بوارد شده، ۵ تب و ۱۰ تب بوارد شده می‌شوند و پس وارد شده ۱۵ ثانیه که سیستم آرام شد میزان درگیرکننده دو مرورگر اندوارد شدهه‌گیری شد.

در اولین آزمون که فقط یک پنجره بوارد شده بود، گوگل کروک ۲۶۰ مگابایت رم اشغال کرد که این ۲۵۰ درصد بیشتر وارد شده مایکروسافت اج بود. میزان تفاوت پردوارد شدهنده‌ها تقریباً ناچیز بود.

 مقایسه مایکروسافت اج گوگل کروم

در دومین تست، مرورگرها با ۵ زبانه بوارد شده شدند که در آن کروم ۵۶۵ مگابایت رم یعنی ۴۵ درصد بیشتر وارد شده اج اشغال کرده بود. اما میزان درگیرکننده وارد شده پردوارد شدهنده در مرورگر Edge حدود ۱٫۱ درصد بیشتر بود.

 مقایسه مایکروسافت اج گوگل کروم

در تست سوم که ۱۰ تب همزمان در مرورگرها بوارد شده بود، کروم ۵۳۷٫۶ مگابایت رم درگیرکننده کرده که این رقم ۲۵ درصد بیشتر وارد شده رم درگیرکننده شده توسط اج بود. البته بوارد شده هم میزان درگیرکننده وارد شده پردوارد شدهنده توسط اج ب‌طور تقریبی ۰٫۸ درصد بیشتر وارد شده کروم بود.

 مقایسه مایکروسافت اج گوگل کروم

ب‌طورکلی مرورگر مایکروسافت در هر سه سناریو رم کمتری نسبت ب گوگل کروم اشغال می‌کند.

نتایج بنچمارک‌ها

در مرحله دوم برای بررسی سرعت بالا آمدن مرورگرها، سرعت اجرا، روان بودن، گرافیک و پاسخگویی مرورگرها در بنچمارک‌های JetStream2، MotionMark و Speedometer مورد آزمایش قرار گمیرهد. هر مرورگر سه بار مورد آزمایش قرار گرفته و بالاترین امتیوارد شده برای آنها ب ثبت رسیده قرارداده شده است.

 

امتیوارد شده JetStream2

امتیوارد شده MotionMark

امتیوارد شده Speedometer

Microsoft Edge

۱۲۱٫۶۰۸

۴۸۹٫۳۱

۹۵٫۳۳

Google Chrome

۱۱۲٫۴۵۳

۴۴۰٫۸۷

۸۸٫۷۱

در JetStream2 که سرعت بالا آمدن مرورگر، اجرا و روان بودن مورد بررسی قرار می‌گیرد، اج با ۹٫۱۵۵ امتیوارد شده بیشتر و اختلاف ۸٫۱۴ درصدی کروم را شکست داد.

 مقایسه مایکروسافت اج گوگل کروم

در بنچمارک MotionMark هم که قابلیت‌های گرافیکی مرورگرها مورد بررسی قرار می‌گیرند، اج با ۴۸٫۴۴ امتیوارد شده بیشتر و برتری ۱۱ درصد کروم را شکست داد.

 مقایسه مایکروسافت اج گوگل کروم

در نهایت در تست Speedometer مرورگر مایکروسافت بوارد شده هم با ۶٫۶۲ امتیوارد شده بیشتر و برتری ۷٫۵ درصدی کروم را شکست داد.

در هر سه بنچمارک درگیرکننده شده، اج عملکرد بتری در مقایسه با مرورگر گوگل داشت.

راحتی درگیرکننده

وارد شده آنجاییکه هر دو مرورگر براساس کرومیوم می‌باشند، شباهت‌های زیادی ب یکدیگر دارند. شورتکات‌های کیبورد، لایه‌ها و تنظیمات تقریباً مشاب یکدیگرند. زماینکه قصد درگیرکننده وارد شده Edge را داشته باشید، این مرورگر وارد شده شما می‌پرسد که آیا می‌خواهید بوکمارک‌های کروم را ب این سمت منتقل کنید یا خیر. امکان لاگین کردن در جیمیل و فیسبوک هم در این مرورگر در نظر گرفته شده و سیستم می‌تواند اطلاعات شما را وارد شده کروم دریافت کند. ب‌طورکلی هر دو مرورگر حس یکسانی دارند و نیوارد شده ب تغییر خاصی برای سوئیچ کردن بین این دو مرورگر نیست.

افزونه‌ها (Extensions)مقایسه مایکروسافت اج گوگل کروم

بوارد شده هم وارد شده آنجاییکه هر دو مرورگر بر پایه کرومیوم طراحی شده‌اند، اکثر افزونه‌های موجود در گوگل کروم در مایکروسافت اج هم در دسترس قرارداده شده است. با این حال، دسترسی ب آنها وارد شده Web Store کروم آسان‌تر قرارداده شده است. البته در نظر داشته باشید که افزونه‌های مایکروسافت اج در صفحه‌ای مشاب با وب قرارداده شده استور کروم ظاهر می‌شوند و نه صفحه مایکروسافت قرارداده شده استور. این یعنی اگر می‌دانید که ب چه افزونه‌ای نیوارد شده دارید، فقط کافیست آن را جستجو کرده و پیدا کنید.

ویژگی‌های امنیتی

در آخرین بررسی، ویژگی‌های امنیتی دو مرورگر مورد مقایسه قرار گرفت.

دسترسی سایت‌ها

هر دو مروگر لیست طولانی وارد شده دسترسی‌هایی دارند که کاربران می‌توانند کنترل کنند. با این حال، کروم اجوارد شدهه می‌دهد که کنترل کند آیا سایت‌ها اجوارد شدهه پخش خودکار موسیقی را داشته باشند یا خیر. همچنین امکان ویرایش فایل در دستگاه کاربر و مسدود کردن محتوای ناامن در سایت‌های امن در کروم در نظر گرفته شده قرارداده شده است.

ردیابی

گوگل کروم تنها یک گزینه برای تنظیم ردیابی دارد و آن  “Do Not Track” قرارداده شده است. با فعال کردن این گزینه دیگر ترافیک وبگردی کاربران که معمولا باعث نمایش تبلیغات هدفمند می‌شود، ردیابی نمی‌شود. با این حال، بسیاری وارد شده وبسایت‌ها این درخوقرارداده شده است را نادیده می‌گیرند و همچنان اطلاعات وب شما را جمع‌آوری می‌کنند.

 مقایسه مایکروسافت اج گوگل کروم

مایکروسافت اج اما سه گزینه برای پیشگیری وارد شده ردیابی ارائه می‌دهد، Basic (ابتدایی)، Balanced (متعادل) و Strict (شدید). در حالت Basic اطلاعات شما در همه وبسایت‌ها رصد می‌شود، در حالت بالانس سایت‌هایی که شما بوارد شدهدید نکرده باشید، اجوارد شدهه ردیابی شما را ندارند. در حالت آخر که سختگیرانه‌ترین آنها قرارداده شده است، اکثریت (و نه همه) نمی‌توانند اطلاعاتی که در وبسایت‌ها دیده‌اید را ردیابی کنند. البته مایکروسافت ب کاربران هشدار می‌دهد که در صورت فعال کردن حالت Strict ممکن قرارداده شده است بخشی‌هایی وارد شده سایت کار نکند. البته این مرورگر همچنان گزینه Do Not Track را نیز در اختیار دارد، اما همانطور که پیش‌تر گفتیم این روش برای جلوگیری وارد شده ردیابی چندان موثر نیست.

هشدار در لحظه

هر دو مرورگر ب کاربران در صورت مشاهده سایت‌های مخرب هشدار می‌دهند. وارد شده نظر ب‌روزرسانی‌های امنیتی هر دو مرورگر برنامه آپدیت‌های ۶ هفته‌ای دارند و ب‌روزرسانی‌های امنیتی مهم در زمان نیوارد شده ارائه می‌شود.

 مقایسه مایکروسافت اج گوگل کروم

در مجموع مایکروسافت اج در بخش امنیتی وارد شده کروم قوی‌تر قرارداده شده است و انعطاف‌پذیری بیشتری دارد. با این حال، کروم دارای امکانات بیشتری در کنترل دسترسی وبسایت‌ها برای کاربر قرارداده شده است. هر دو مرورگر وارد شده نظر امنیت مناسب هستند و وضعیت نگران کننده‌ای ندارند.

نتیجه‌گیری

کدام مرورگر گزینه بتری قرارداده شده است؟ وارد شده نظر کارایی و عملکرد و با در نظر گمیره امکان کمتر در بخش امنیت، Microsoft Edge مرورگر بتری در مقایسه با کروم ب نظر می‌آید. اما آیا شما هم با این نتیجه‌گیری موافقید؟ تجربیات خود در درگیرکننده وارد شده مرورگر جدید مایکروسافت را در مقایسه با کروم با ما ب اشتراک بگذارید.

دانلود فیلم ۴k

منبع : سخت افزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *