معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار


معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

مجموعه سخت افزار تا ب امروز تلاش کرده قرارداده شده است تا در بررسی های سخت افزاری، ضمن رعایت بی طرفی کامل، همواره وارد شده یک سیستم تست واحد برای کلیه قطعات مورد بررسی درگیرکننده کند. بخش های مختلفی وارد شده یک کامپیوتر، بسته ب نوع قطعه مورد آزمایش، ب صورت مستقیم و غیر مستقیم در نتیجه ی نهایی بنچمارک ها تاثیر گذار هستند، وارد شده این رو، ما همواره تلاش کرده ایم، تا جای ممکن شرایط یکسانی برای کلیه قطعات مشاب بوجود آورده و تست ها را با رویه ثابتی انجام دهیم تا اجهافی در حق هیچ قطعه ای صورت نپذیرد. در مطلب پیش رو، ضمن آشنایی با سیستم تست، با هم نگاه اجمالی می اندوارد شدهیم ب چگونگی انجام تست ها و اهمیت آنها:

معرفی سیستم تست

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

قطعه

مدل

مشخصات

تامین کننده

پردوارد شدهنده

Intel Core i7 7700K

OC 4.8 – ۴٫۹GHz

مادربرد

MSI Z270 GAMING M5

DDR4 3800
VRM 10+2 Phase

Dual M.2 NVMe

Realtek S1220A

LAN Killer E2500

شرکت محترم MSI

کارت گرافیک

GIGABYTE RTX 2060 GAMING OC PRO

۶GB GDDR6 192Bit

GPU Boost: 1860MHz

VRAM: 14Gbps

شرکت محترم GIGABYTE

رم

G.SKILL TRIDENT Z F4-3600C16D-16GTZ

۲X8G 3600MHz

CL16-16-16-36 1.35V

شرکت محترم G.SKILL تایوان

درایو ذخیره سوارد شدهی

ADATA XPG SPECTRIX S40G RGB NVMe

Read Seq: 3500MB/s

Write Seq: 1200MB/s

Read 4K: 210K IOPS

Write 4K: 230K IOPS

شرکت محترم آونگ نماینده ADATA

درایو ذخیره سوارد شدهی

SAMSUNG 860 EVO 250G SATA III

Read Seq: 550MB/s

Write Seq: 520MB/s

Read 4K: 98K IOPS

Write 4K: 90K IOPS

خنک کننده

GREEN GLACIER GLC360-EVO

Radiator 360 CM

۳ X FAN 2000 RMP

۳ X FAN 1200 RPM

INTEL AMD Support

شرکت محترم GREEN

منبع تغذیه

GREEN 1050W GP1050B-OCDG

۱۰۵۰ Watt

۸۰ Plus Platinum

شرکت محترم GREEN

خمیر سیلیکون

GREEN GT-4 PREMIUM

۵٫۰W/m.K

شرکت محترم GREEN

هاب

ORICO MH4PU USB 3.0

۴ Ports USB 3.0

شرکت محترم ORICO ایران

کیس

SUNBEAM UV BLUE ACRYLIC TECH STATION

OC STATION

MODDED

شرکت محترم GREEN

مانیتور

LG 27UD69-W

۴K UHD IPS 27” LED

AMD FreeSync

Flicker Free

Response Time: 5ms

آخرین مشخصات سیستم تست لابراتوار سخت افزار را در جدول فوق مشاهده می فرمایید که این قطعات حتی المکان بر اساس امکانات در دسترس ب روز می شوند. مادربرد، پردوارد شدهنده و رم این سیستم در سال ۱۳۹۶ تهیه شده قرارداده شده است و مابقی قطعات ب مرور ب ب سیستم اضافه شده اند. در سال ۱۳۹۶ تلاش بر این بوده قرارداده شده است تا سیستم تست در حد بودجه ی متوسط کاربران باشد، اما ب دلیل افت شدید ارزش ریال در سال ۱۳۹۷، این سیستم متوسط نیز وارد شده حد متوسط قدرت خرید کاربران بسیار فراتر رفت. با این حال تلاش می کنیم تا ضمن ب روز رسانی، وارد شده قطعاتی درگیرکننده کنیم که امکان تهیه آن با یک بودجه متوسط امکان پذیر باشد و در عین حال، این قطعات بتوانند توانایی سخت افزار های روز دنیا را ب خوبی در تست ها نشان دهند.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

همانطور که پیش تر در جدول اشاره گردید، کیس مورد درگیرکننده ما مدل OC STATION گرین قرارداده شده است که در سال ۱۳۹۶ وارد شده طرف شرکت محترم گرین در اختیار لابراتوار سخت افزار قرار گرفت. وارد شده آنجایی که جنس بدنه ی این کیس وارد شده آکریلیک شفاف قرارداده شده است که ب مرور ممکن قرارداده شده است کدر شود، برای حفظ شفافیت آن تصمیم گرفتیم تا با ماد کردن (اعمال تغییرات ظاهری) آن را هم زیبا تر کنیم و هم قدرت بدنی اش را برای درگیرکننده در شرایط سخت آماده کنیم. برای این کار وارد شده پوشش تزیینی فیبر کربن بره گرفتیم و سراسر کف سینی ها و بدنه ی کیس را با آن پوشاندیم.

همانطور که در تصویر مشاهده می فرمایید نتیجه ی کار فوق العاده عالی بوده قرارداده شده است. وارد شده پوشش فیبر کربن برای پوشش بالای رادیاتور واترکولر گرین نیز درگیرکننده کردیم.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

ب جهت افزایش قدرت خنک کننده، ۳ فن تزیینی RGB گرین در جلو و وارد شده ۳ فن اصلی واتر کولر در پشت رادیاتور ب صورت Pull-Push بره گرفته ایم که در نتیجه ضمن افزایش زیبایی، قدرت خنک کنندگی واترکولر را افزایش داده ایم. لابراتور مجموعه سخت افزار سالهقرارداده شده است وارد شده پاور های ساخت گرین برای تست و بررسی محصولات سخت افزاری خود درگیرکننده می کند. منبع تفذیه مورد درگیرکننده ما در آخرین ب روز رسانی ب مدل ۱۰۵۰ وات دیجیتالی وارد شده خانواده Overclocking EVO گرین ارتقا یافت. ب دلیل اینکه این پاور در طبقه پایین کیس نصب شده قرارداده شده است، ممکن قرارداده شده است کمتر وارد شده آن در تست ها تصاویری منتشر می شود.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

و اما برای زیبایی و حفظ حق کپی رایت تصاویر سیستم تست، نام سخت افزار را با پلکسی ساخته و سپس ب LED RGB مجهز کرده و بر روی رادیاتور نصب کردیم تا ضمن بوجود آوردن امکان تست مادربرد های مجهز ب خروجی LED RGB، نمای کلی سیستم را ببود ببخشیم.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

برای گزارش دمای محیط در هنگام اورکلاک، بر روی کیس یک سیستم پیشرفته سنجش دما و رطوبت مجهز ب سنسور ساخت زیمنس نصب کردیم. نمایشگر این سیستم در لب ی پایین کیس نصب گردیده قرارداده شده است تا در تصاویر میزان دمای محیط مشخص باشد.

معرفی نرم افزاری های تست

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

پکیج نرم افزاری ۳D Mark بترین بنچمارک برای تست سیستم در عملیات گیمینگ قرارداده شده است. این نرم افزار شامل چند بخش گوناگون قرارداده شده است که یکی وارد شده متداولترین و موفق ترین آنها تست Time Spy می باشد. این تست در نسخه Free این نرم افزار در دسترس همگان قرار دارد که با درگیرکننده وارد شده Direct X12، قدرت گرافیکی سیستم را برای اجرای بوارد شدهی های روز ب خوبی می سنجد. این نرم افزار با شبیه سوارد شدهی محیط بوارد شدهی، پردوارد شدهنده، کارت گرافیک و رم سیستم را تحت فشار شدید قرار می دهد تا عیار پردوارد شدهشی آنها در فریم دهی مشخص شود.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

پس وارد شده انجام تست Time Spy، قدرت پردوارد شدهشی پردوارد شدهنده تحت عنوان CPU Score و قدرت پردوارد شدهشی کارت گرافیک تحت عنوان Graphics Score در نتیجه نهایی این تست ب صورت تصویر فوق نمایان می شود. ما در بررسی های مادربرد، رم، و پردوارد شدهنده وارد شده امتیوارد شده CPU Score این بنچمارک و در تست های کارتهای گرافیک وارد شده امتیوارد شده Graphics Score این نرم افزار درگیرکننده می کنیم. بدهی قرارداده شده است هرچه امتیوارد شده قطعات در این تست ها بیشتر باشد، آن قطعه بتر قرارداده شده است. گیمر های عزیز توجه ویژه ای ب نتایج بدست آمده وارد شده این نرم افزار داشته باشند.

برای دانلود ۳D Mark می توانید ب این لینک مراجعه فرمایید.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

بنچمارک Unigine Superposition با درگیرکننده وارد شده موتور Unigine 2.0 ب خلق تصاویری بدیع وارد شده اتاق کار یک پروفسور تنها می پردوارد شدهد که ب تنهایی بر روی پروژه های مخوف کار  می کرده قرارداده شده است. این نرم افزار بسیار سنگین، قدرت سیستم شما را برای اجرای نرم افزار های شبیه سوارد شدهی سه بعدی، Post-Processing، گیمینگ، و حرکت دوربین در میان یک ساختمان همزمان با اجرای الگوریتم های پیچیده رهگیری نور SSRTGI تحت فشار قرار می دهد و میزان توانایی آن را با امتیوارد شده بیان می کند. دوستانی که ب دنبال تهیه یک سیستم مناسب نرم افزار های شبیه سوارد شدهی سه بعدی، واقعیت مجوارد شدهی VR، انیمیشن، و صد البته گیمر ها، توجه ویژه ای ب نتایج این بنچ مارک داشته باشند.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

این نرم افزار پروفایل های مختلفی حتی برای دقت های ۴K و ۸K دارد، اما ما ب صورت معمول با درگیرکننده وارد شده پروفایل تست ۱۰۸۰P Extreme ب تست سیستم ها و کارتهای گرافیک می پردوارد شدهیم. نتیجه این بنچ مارک یک نتیجه کلی قرارداده شده است برای همه ی اجزای سیستم و همچنین منحصر ب فرد قرارداده شده است. بدین معنا که مثلا یک کارت گرافیک مشخص با سیستمی با مشخصات سیستم تست سخت افزار امتیوارد شدهش با امتیوارد شده همان کارت گرافیک، بر روی سیستم دیگر با پردوارد شدهنده و مادربرد دیگر تفاوت می کند. بنابراین نمی توان نتیجه ی این بنچ مارک را ب دیگر سیستم ها تعمیم داد مگر اینکه عینا همه ی اجزای دو سیستم مشاب هم باشد و مثلا فقط کارت گرافیک تفاوت کند. برای تست کارتهای گرافیک، چون دیگر قطعات سیستم تست ثابت قرارداده شده است (و فقط کارت گرافیک تغییر می کند) ما برای سنجش قدرت کارت گرافیک وارد شده این نرم افزار بره می بریم.

برای دانلود Unigine Superposition می توانید ب این لینک مراجعه فرمایید.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

نرم افزار رایگان ۷ Zip برای فشرده سوارد شدهی Compression و یا وارد شده حالت فشرده خارج ساختن De-Compression فایل ها درگیرکننده می شود. این نرم افزار قابلیت بی نظیری برای درگیرکننده وارد شده تمام هسته های پردوارد شدهنده ب صورت Multi-Thread دارد و با امکان Benchmark خود می تواند عیار سنج مناسبی برای سنجش قدرت پردوارد شدهنده ها باشد. همچنین، در صورتی که این تست با یک پردوارد شدهنده و رم ثابت بر روی چند مادربرد مختلف انجام شود، می توان نتیجه کلی وارد شده قدرت و کارایی مناسب بدست آورد.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

بنچمارک این نرم افزار در دو بخش Compressing و Decompressing ب فشرده و وارد شده حالت فشرده خارج ساختن فایل های فرضی می پردوارد شدهد و امتیوارد شده خود را بر اساس KB/s می دهد که برای خواندن راحت تر ما این میزان را ب MB/s تبدیل و در جدول های تست می آوریم. دوستانی که در زمینه برنامه نویسی و برنامه سوارد شدهی کار می کنند، ب نتیجه این بنچ مارک در تعیین سرعت سیستم مورد نظر خود، توجه ویژه ای داشته باشند. این برنامه را می توانید وارد شده روی وبسایت سوارد شدهنده دانلود کنید.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

پکیج نرم افزاری AIDA64 یکی وارد شده پیشرفته ترین نرم افزار های تست قطعات سخت افزاری سیستم و همچنین مانیتورینگ و آزمون پایداری قرارداده شده است که شامل بخش های مختلفی برای سنجش قدرت پردوارد شدهنده، رم، گرافیک، هارد دیسک، و همچنین پاور سیستم می شود. نتایج این نرم افزار برای تمامی گروه های کاربری مهم قرارداده شده است و بیانگر قدرت عمومی سیستم در کلیه عملیات های پردوارد شدهشی قرارداده شده است.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

در بخش Sensor این نرم افزار (سمت چپ تصویر) می توانید نسبت ب پاییش گزارش دمای در لحظه کلیه سنسور های فعال همه ی بخش های سیستم (ائم وارد شده مادربرد، رم، گرافیک، هارد، اس اس دی، و . . . ) بپردوارد شدهید و همچنین نسبت ب میزان مصرف (واتیج)، جریان ورودی پردوارد شدهنده و همچنین سرعت چرخش فنها و ولتاژ های ورودی ریل های مختلف را پاور را بررسی کنید.

برای تست پهنای باند (سرعت) خواندن، نوشتن، و کپی رمهای سیستم که در عملیات های رندرینگ و تبدیل تصاویر ویدویی اهمیت فراوانی دارد این نرم افزار بخش مخصوصی (سمت رقرارداده شده است تصویر) تحت عنوان Aida64 Cache & Memory Benchmark دارد. هر چه اعداد این بخش بیشتر باشد قطعه ی مورد بررسی قوی تر قرارداده شده است. برای دوستان علاقمند ب گیمینگ هم در همین بخش، گزارش میزان تاخیر رمها Latency مشخص می شود که هر چه کمتر باشد برای گیمینگ بتر قرارداده شده است.

ما در بررسی رم ب این تست رجوع می کنیم و در بررسی مادربرد ها، با درگیرکننده وارد شده رمهای سیستم تست، در حالت اورکلاک شده، ب ثبت بالاترین امتیوارد شده بدست آمده توسط آن مادربرد در حالت اورکلاک در جدول می پردوارد شدهیم. بدیهی قرارداده شده است هر مادربردی که توانایی بتری در هنگام اورکلاک رم وارد شده خود نشان دهد امتیوارد شده بتری کسب خواهد کرد.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

برای تست و بررسی قدرت پاور، وارد شده بخش تست پایداری Stability Test این نرم افزار درگیرکننده می کنیم تا با وارد کردن حداکثر فشار بر روی بخش های مختلف سیستم، مصرف سیستم را ب حداکثر رسانده و سپس ب ثبت ولتاژ خروجی ریل های مختلف در این حالت می پردوارد شدهیم. صد البته گمیره گزارش ولتاژ ریل ها توسط نرم افزار وارد شده دقت بالایی برخوردار نیست و تست پاور نیوارد شدهمند تجهیزات بسیار پیشرفته تر و گرانقیمت تری قرارداده شده است که در دسترس لابراتوار ما قرار ندارد و در ایران تنها در یک یا دو مرکز (مانند لابراتوار شرکت گرین) یافت می شود.

برای دانلود AIDA64 می توانید ب این لینک مراجعه فرمایید.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

نرم افزار سینی بنچ وارد شده معروفترین نرم افزار های سنچش قدرت پردوارد شدهش سرعت CPU و کارت گرافیک قرارداده شده است که یک صحنه سه بعدی را رندر می کند و پردوارد شدهنده و کارت گرافیک شما را ب اندوارد شدهه معقولی تحت فشار قرار می دهد. هر چه سیستم شما بتواند صحنه مورد نظر را با سرعت بیشتری رندر کند، برنامه امتیوارد شده بالاتری ب آن می دهد. ما وارد شده سینی بنچ ب صورت متمرکز برای سنجش قدرت پردوارد شدهنده هم ب صورت چند رشته پردوارد شدهشی و هم ب صورت تک رشته پردوارد شدهشی درگیرکننده می کنیم. در تست برتری مادربردها این بنچمارک را ابتدا ب صورت پیش فرض بر روی سیستم اجرا کرده و ب ثبت امتیوارد شده می پردوارد شدهیم، سپس پردوارد شدهنده را تا جای ممکن اورکلاک می کنیم و ب ثبت امتیوارد شده می پردوارد شدهیم.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

این برنامه دو بخش متفاوت سنجش عملکردCPU  و عملکرد کارت گرافیک OpenGL می باشد. هر چه قدرت پردوارد شدهنده بیشتر باشد، این برنامه امتیوارد شده بیشتری ب آن می دهد. نسخه مورد درگیرکننده در تست ها نسخه R15 قرارداده شده است و نسخه جدید تر این برنامه R20 هنوز ب دلیل کمبود تعداد تست ها جدولی در بررسی ها ندارد اما در آینده جدولی برای مقایسه امتیوارد شدهات نسخه R20 سینی بنچ را هم در بررسی ها خواهیم داشت.

برای دانلود CINEBENCH R15 می توانید ب این لینک مراجعه فرمایید.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

موتور رندر Corona یکی وارد شده معروفترین موتور های رندر تصاویر واقعی در میان نرم افزار های رندر قرارداده شده است که می تواند هم ب صورت یک نرم افزار مجزا و هم ب عنوان یک Plugin در برنامه های Autodesk 3ds Max و MAXON Cinema 4D مورد درگیرکننده قرار گیرد. نرم افزار بنچمارک Corona Benchmark وارد شده موتور نسخه ۱٫۳ کرونا رندر درگیرکننده می کند و می تواند قدرت چند رشته پردوارد شدهشی پردوارد شدهنده را (تا حداکثر ۷۲ رشته پردوارد شدهشی) با رندر کردن تصویری واحد بسنجد. این نرم افزار بسیار سنگین قرارداده شده است و هرچه پردوارد شدهنده هسته های سریعتر و رشته های پردوارد شدهشی بیشتری داشته باشد، سرعت رندر گیری در این نرم افزار بیشتر می شود و در نتیجه مدت زمان انجام پروژه کوتاه تر خواهد بود.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

 مدت انجام پروژه رندر در این نرم افزار هرچه کمتر باشد بتر قرارداده شده است و مبنایی قرارداده شده است برای محاسب قدرت پردوارد شدهنده سیستم شما. بنابراین دوستان طراح، معماران و رندر کاران عزیز می توانند ب عنوان یک معیار سنجش ب نتایج بدست آمده وارد شده این نرم افزار اتکا کنند.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

پکیج نرم افزاری PC Mark10 شاید بزرگترین و ب روز ترین نرم افزار بنچ مارکینگ سیستم ب شمار می رود. این پکیج نرم افزاری شامل انواع تست ها برای بررسی قدرت سیستم شما برای انواع کاربری ها قرارداده شده است. نسخه رایگان این نرم افزار شامل تست Basic قرارداده شده است که تنها تفاوت آن فقدان تست Gaming می باشد که با توجه ب اینکه برای تست گیمینگ وارد شده ۳D Mark درگیرکننده می کنیم، نیوارد شدهی ب تست مجدد بخش گیمینگ نیست. بنابراین تست نسخه Basic ب اندوارد شدهی کافی مناسب قرارداده شده است.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

تست PC Mark10 شامل سه بخش عمده مطابق چارت فوق می شود.

بخش اول تست Essentials یا پیش نیوارد شده (ملزومات ابتدایی) قرارداده شده است که شامل:

 • تست سرعت لود شدن نرم افزار ها در حالات مختلف، توانایی حجم بالای اینترنت گردی با بوارد شده کردن چندین صفحه وارد شده مرورگر های کروم و فایرفاکس،
 • سنجش قدرت پردوارد شدهش کلمات با درگیرکننده وارد شده نرم افزار LibreOffice Writer،
 • سنجش قدرت پردوارد شدهش تصویری با درگیرکننده وارد شده نرم افزار GIMP،
 • بررسی کیفیت برقراری چندین کنفرانس ویدیویی با درگیرکننده کتابخانه تشخیص چهره OpenCV و همچنین درگیرکننده وارد شده زبان OpenCL کارت گرافیک برای پردوارد شدهش تصویری ویدیو ها

این نرم افزار با بررسی موارد فوق ب سیستم در این بخش یک امتیوارد شده تحت عنوان Essentials می دهد.

بخش دوم تست Productivity یا بره بری قرارداده شده است که شامل:

 • تست سرعت تحلیل نوشتار با درگیرکننده وارد شده کتابخانه LibreOffice Writer و اسکریپت های AutoIt3
 • تست عملکرد شیت های نوشتاری با درگیرکننده وارد شده بنچ مارک LibreOffice Calc و سرعت اجرای فرمول های پیچیده بر روی سورس کد های اکسل و آفیس

در این بخش، نرم افزار بیشتر عملکرد اداری یک سیستم را مورد سنجش قرار می دهد و یک امتیوارد شده تحت عنوان Productivity ب آن می دهد.

بخش سوم، تولید محتوی دیجیتالی Digital Content Creation قرارداده شده است که شامل: 

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

 • تست سنگین ویرایش عکس های سنگین تا دقت ۸K و انجام انواع عملیات های ویرایشی با تمرکز بر پردوارد شدهنده و کارت گرافیک و درگیرکننده وارد شده نرم افزار ImageMagick
 • سنجش سرعت ذخیره سوارد شدهی، بوارد شدهخوانی، تبدیل تصاویر ب حالت بند انگشتی
 • رندرینگ، ویرایش و تبدیل ویدیویی با درگیرکننده وارد شده نرم افزار Windows Media Foundation و کدک های ۲۶۴ و FFmpeg
 • تصویری سوارد شدهی و رندرینگ سه بعدی با درگیرکننده وارد شده نرم افزار ۳DMark Sling Shot و زبان OpenGL 4.3
 • تست رندر POV-Ray

در این بخش نیز نرم افزار PC Mark10 عملکرد رندرینگ سیستم را مورد سنجش قرار می دهد و یک امتیوارد شده تحت عنوان Content Creation ب آن می دهد.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

امتیوارد شده نهایی TOTAL این برنامه تابعی وارد شده سه امتیوارد شده یک سیستم در این سه بخش قرارداده شده است که امتیوارد شده هر ۳ بخش ب صورت مجزا بعلاوه امتیوارد شده کلی سیستم در چارت PC Mark10 نمایان قرارداده شده است و می توانید آنها را مقایسه کنید.

برای دانلود PC MARK 10 می توانید ب این لینک مراجعه فرمایید.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

نرم افزار GEEKBENCH دو بخش منفک وارد شده یکدیگر دارد که یکی با تمرکز بر روی قدرت CPU و رم سیستم نسبت ب سنجش قدرت چند رشته پردوارد شدهشی و تک رشته پردوارد شدهشی کامپیوتر اقدام می کند. در بخش پردوارد شدهنده این نرم افزار با بررسی قدرت سیستم شما در زمینه ادیت تصاویر، انجام عملیات روزانه پردوارد شدهشی و حتی Augmented Reality و Machine Learning امتیوارد شدهی را ب پردوارد شدهنده شما می دهد.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

این نرم افزار سیستم امتیوارد شده دهی منحصر ب فردی دارد و در سمت رقرارداده شده است امتیوارد شده چند رشته پردوارد شدهشی و در سمت چپ امتیوارد شده تک رشته پردوارد شدهشی CPU سیستم را نمایش می دهد. وارد شده این نرم افزار برای سنجش قدرت پردوارد شدهنده و مادربرد درگیرکننده می کنیم. در کلیه تست های سخت افزار نسخه ۴ این نرم افزار آزمایش شده قرارداده شده است.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

نسخه جدید تر این برنامه نسخه ۵ قرارداده شده است که ب توارد شدهگی عرضه شده و کمی طول خواهد کشید تا جدولی برای آن آماده کنیم. قابل توجه قرارداده شده است که امتیوارد شدهات نسخه ۵ و ۴ قابل قیاس نیست و ب طور کلی این دو نسخه متفاوت وارد شده هم عمل می کنند.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

در بخش سنجش کارت گرافیک یا Compute Benchmark، این نرم افزار می تواند با تست های متمرکز بر OpenCL، CUDA و Vulkan نسبت ب امتیوارد شده دهی ب بخش گرافیکی سیستم شما اقدام کند که البته با توجه ب اینکه ما برای کارت گرافیک وارد شده دیگر نرم افزار های تست درگیرکننده می کنیم، وارد شده تست این بخش وارد شده گیکبنچ صرفه نظر می کنیم.

برای دانلود این برنامه می توانید ب وب سایت GEEKBENCH مراجعه فرمایید.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

یکی وارد شده بترین نرم افزار های تست مبدل های ویدیویی، نرم افزار HEVC Decode Benchmark (Cobra) قرارداده شده است که در سایت ثبت رکورد HWBOT مخصوص اورکلاکر ها یافتمی شود. این نرم افزار با درگیرکننده وارد شده کدک H.265 ب تبدیل سه نوع ویدیو HD، FHD، و ۴K می پردوارد شدهد و سپس ب هر بخش امتیوارد شده داده و یک امتیوارد شده کلی را هم برای سیستم در نظر می گیرد.

کاربران عزیزی که در سیستم های خود تبدیل های ویدیویی دارند ب نتایج این بنچ مارک توجه ویژه ای داشته باشند. لوارد شدهم ب ذکر قرارداده شده است عملیات تبدیل ویدویی در این برنامه تماما بر روی پردوارد شدهنده انجام می شود و وارد شده این لحاظ این نرم افزار تست پردوارد شدهنده قرارداده شده است. برای دانلود این برنامه می توانید ب سایت HWBOT مراجعه فرمایید.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

یکی دیگر وارد شده برنامه هایی که برای تست قدرت پردوارد شدهنده در تبدیل های ویدویی که درگیرکننده می کنیم، نسخه HWBOT X265 قرارداده شده است که البته این برنامه خیلی وقت قرارداده شده است ب روز رسانی نشده قرارداده شده است و گه گاهی در تست ها مورد درگیرکننده قرار می گیرد. این برنامه با تبدیل دو ویدیو در دقت های ۱۰۸۰P و ۴K، قدرت تبدیل ویدویی پردوارد شدهنده را می سنجد و وارد شده اکثر جداول پردوارد شدهشی CPU وارد شده جمله AVX و AVX2 پشتیبانی می کند. برای دانلود این برنامه می توانید ب سایت HWBOT مراجعه فرمایید.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

پکیج نرم افزاری RealBench شامل ۴ بخش Image Editing، Video Encoding، OpenCL، و Heavy Multi-Tasking می شود که هر بخش امتیوارد شدهی را ب خود اختصاص می دهد تا در مجموع امتیوارد شده نهایی سیستم تحت عنوان System Score نمایش داده شود.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

این نرم افزار در بعضی بررسی های ما که بتوان در آنها شرایط تمای اجزای سیستم را ب غیر وارد شده مادربرد ثابت نگاه داشت حضور دارد تا معیاری برای مقایسه قدرت مادربرد باشد. وجود اس اس دی، رم خوب، پردوارد شدهنده و گرافیک، همه تاثیر مثبتی در اعلام نتیجه نهایی این نرم افزار دارد. برای دانلود این بسته نرم افزاری می توانید ب وبسایت ایسوس مراجعه فرمایید.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

تست رندر V-Ray که یکی وارد شده موتور های معروف رندر ب شمار می رود، یک تصویر را ب صورت زنده برای شما رندر کرده و مدت زمان بدست آمده را نشان می دهد. می توان وارد شده این نرم افزار برای تست پردوارد شدهنده و گرافیک درگیرکننده کرد که اغلب ما برای تست پردوارد شدهنده وارد شده آن بره گرفته ایم. بدیهی قرارداده شده است هرچه مدت زمان کمتری پروژه ب پایان برسد قطعه مورد بررسی بتر قرارداده شده است.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

پکیج نرم افزاری Passmark PerformanceTest وارد شده جمله معروفترین تست های بنچ مارک مربوط ب قطعات سیستم قرارداده شده است که می تواند کلیه بخش های متصل ب مادربرد وارد شده جمله پردوارد شدهنده، رم، کارت گرافیک، هارد دیسک، اس اس دی، درایو نوری، و همچنین انجام تست های ترکیبی را انجام داده و ب هر بخش امتیوارد شده مخصوص ب خود را بدهد و در انتها این نرم افزار یک امتیوارد شده کلی را می تواند برای سیستم شما در نظر بگیرد. شما می توانید با آپلود کردن امتیوارد شده این برنامه، آن را وارد شده طریق لینک در امضای خود در انجمن ها قرار دهید تا دیگران ب قدرت سیستم شما پی ببرند. این نرم افزار ب خوبی عیار سیستم شما را در برابر انجام هر گونه عملیات پردوارد شدهشی، وارد شده گیمینگ گرفته تا رندرینگ، می سنجد و می تواند آن را با دادن امتیوارد شده و مقایسه آن با دیگر سیستم ها، اطلاعات خوبی وارد شده توانایی سیستم در اختیار شما قرار دهد.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

ما در بررسی ها صرفا وارد شده تست بخش پردوارد شدهنده این نرم افزار درگیرکننده می کنیم و آن را نسبت ب دیگر موارد مشاب می سنجیم. لوارد شدهم ب ذکر قرارداده شده است این نرم افزار همچنین می تواند درایو نوری شما را نیز بررسی کند ب آن امیتوارد شده دهد، برای این منظور حتما باید یک دی وی دی را درون درایو نوری قرار دهید تا هنگام تست بتواند امتیوارد شده آن را نیز لحاظ کند.

برای دانلود این نرم افزار رایگان می توانید ب سایت Passmark مراجعه بفرمایید.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

سالها پیش شرکت Random Control موتور رندری تحت عنوان Fryrender عرضه کرد که می توانست با درگیرکننده وارد شده تمام هسته ها و رشته های پردوارد شدهشی پردوارد شدهشگر ب رندر فیزیکی نور بپردوارد شدهد. این موتور رندر بر مبنای نورپردوارد شدهی فیزیکال برای تولید تصاویر واقع گرایانه Photo Realistic بر اساس قوانین فیزیک نور پایه گذاری شده قرارداده شده است. نرم افزار FryBench وارد شده همان موتور برای رندر یک تصویر واحد درگیرکننده می کند و می توان وارد شده آن برای سنجش قدرت چند رشته پردوارد شدهشی پردوارد شدهنده درگیرکننده کرد. هرچه مدت زمان رندر تصور کمتر باشد شما پردوارد شدهنده قدرتمند تری دارید. اگرچه شرکت Random Control بعد ها وارد شده دل Fry Renderer موتور جدیدی تحت عنوان Arion Render تولید کرد که می توانست ب صورت هیبریدی در کنار CPU همزمان وارد شده GPU هم برای سرعت بخشیدن ب زمان رنده بره گیرد، و در آخرین مورد وارد شده محصولاتش، همین امسال این شرکت نرم افزار های رندر کاملا مبتنی بر کارت گرافیک تحت عنوان Maverick Studio را ب بوارد شدهار عرضه کرد، اما خوشبختانه همچنان وارد شده نرم افزار قدیمی FryBench می توان درگیرکننده کرد.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

مدت زمان رندر در نوار ابزار پایین این پنجره قابل روییت قرارداده شده است و ما در بررسی مادربرد و پردوارد شدهنده جدولی برای این نرم افزار رندرینگ داریم.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

وارد شده جمله دیگر نرم افزار هایی که برای تست قطعات درگیرکننده می کنیم، نرم افزار بنچ مارک NovaBench قرارداده شده است که بسیار ساده ب سنجش ۴ بخش وارد شده سیستم، پردوارد شدهنده، رم، کارت گرافیک و درایو ذخیره سوارد شدهی می پردوارد شدهد. این نرم افزار رایگان قرارداده شده است و برای MacOS نیز عرضه شده قرارداده شده است و دوستانی که Mac دارند می توانند ب مقایسه امتیوارد شدههای خود با امتیوارد شدهات سیستم های دسکتاپ مبتنی بر ویندوز بپردوارد شدهند. البته در هنگام کار با این نرم افزار متوجه شدیم، امتیوارد شده کارت گرافیک در سیستم های مبتنی بر پلتفرم AMD کمتر وارد شده امتیوارد شده همان کارت گرافیک در سیستم های مبتنی بر پلتفرم اینتل قرارداده شده است. همچنین امتیوارد شده رم ب اندوارد شدهه کافی ثبات نداشته و در سیستم های مختلف بعضا امتیوارد شدهات متفاوتی ب یک نوع رم داده قرارداده شده است. ب این دلایل کمتر وارد شده این نرم افزار در تست ها درگیرکننده می کنیم اما ب هر شکل، این نرم افزار یکی وارد شده متداول ترین نرم افزار های بنچ مارک سیستم قرارداده شده است که قابلیت مقایسه ای آن بین Mac و ویندوز جالب قرارداده شده است و می توان ب راحتی وارد شده آن درگیرکننده کرد.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

امتیوارد شده هر بخش ب صورت مجزا نوشته می شود و در پایان، جمع کلی امتیوارد شدهات، امتیوارد شده نهایی را شکل می دهد. برای دانلود این نرم افزار می توانید ب وبسایت سوارد شدهنده آن مراجعه فرمایید.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

نرم افزار تست بوارد شدهی Final Fantasy Storm Blood، یکی وارد شده شاهکار های بنچ مارکینگ قرارداده شده است. این نرم افزار ب تست کارت گرافیک و توانایی کلی سیستم شما برای اجرای بوارد شدهی FFXIV می پردوارد شدهد و در عین حال، یکی وارد شده جالب ترین بخش های آن توانایی محاسب زمان لود شدن وارد شده روی درایو ذخیره سوارد شدهی قرارداده شده است. این بنچ مارک هم CPU محور قرارداده شده است و هم GPU محور، و بر این اساس امتیوارد شده نهایی آن وابسته ب هر دوی این قطعات قرارداده شده است. البته این نسخه کمی قدیمی قرارداده شده است و وارد شده دقت ۴K پشتیبانی نمی کند. اما نگران نباشید، تست های جدید تر بنچ مارک این بوارد شدهی وارد شده ۴K نیز پشتیبانی می کنند.

هرچه پردوارد شدهنده و کارت گرافیک بتری داشته باشید می توانید امتیوارد شده بتری کسب کنید. وارد شده طرف دیگر برای محاسب قدرت SSD ما وارد شده Load Time بدست آمده وارد شده این برنامه برای مقایسه درایو های ذخیره سوارد شدهی SSD با یکدیگر درگیرکننده می کنیم.

برای دانلود این بنچ مارک می توانید ب وبسایت GURU3D مراجعه بفرمایید.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

HWiNFO برنامه ی بنچ مارک نیست اما برای اعلام مشخصات و همچنین خوانش اطلاعات سنسور های دما و فرکانس بخش های مختلف سیستم وارد شده آن بره می گیریم. این یکی وارد شده بترین برنامه ها برای مقایسه میزان دما و سنجش اطلاعات عمومی دستگاه قرارداده شده است. در بررسی لپتاپ ها بخصوص وارد شده آن درگیرکننده می کنیم.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

در بررسی SSD ها، ب جهت تست سرعت یکی وارد شده نرم افزار های بنچمارک که وارد شده آن درگیرکننده می کنیم، Samsung Magician قرارداده شده است. این نرم افزار صد البته ب صورت رایگان نست و تهیه یک درایو اس اس دی سامسونگ پیش نیوارد شده درگیرکننده وارد شده آن قرارداده شده است که ب همین جهت یک درایو سامسونگ تهیه و در سیستم تست وارد شده آن بره گرفته ایم. در سمت چپ، سرعت خواندن و نوشتن متوالی قرارداده شده است ب مگابایت در ثانیه و در سمت رقرارداده شده است، سرعت خواندن و نوشتن اتفاقی قرارداده شده است که ب ورودی و خروجی اطلاعات ظرف یک ثانیه اندوارد شدهه گیری می شود.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

یکی دیگر وارد شده برنامه های تست اس اس دی، نرم افزار معروف Crystal Mark قرارداده شده است که هم در بررسی درایو های ذخیره سوارد شدهی و هم در بررسی قدرت چیپست مادربرد ها در نقل و انتقال داده ها وارد شده آن درگیرکننده می کنیم، مهمترین ردیف های این برنامه ردیف اول و آخر قرارداده شده است که البته ما برای ردیف اول جدول مقایسه برای درایو های ذخیره سوارد شدهی تهیه کردیم و در تست ها ب ردیف اول سرعت خواندن و نوشتن ترتیبی اشاره می کنیم.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

نرم افزار Anvil کمی قدیمی قرارداده شده است، اما همچنان در میان کاربران برای تست SSD ها محبوبیت زیادی دارد. این تست یکی وارد شده بترین ابزار ها برای سنجش سرعت و توانایی SSD قرارداده شده است که می تواند انواع سناریو های کاربری را بر روی اس اس دی بررسی کند و سرعت درایو را اندوارد شدهه گیری کند. در این نرم افزار وارد شده حاصل جمع امتیوارد شده خوانش و نوشتار، نتیجه Total Score بدست می آید.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

نرم افزار تست ATTO Disk Benchmark وارد شده جمله دقیق ترین نرم افزار های تست درایو های ذخیره سوارد شدهی قرارداده شده است که با آن می توان انواع SSD ها و عملکرد کنترلر های ساتا و NVMe را سنجید. این برنامه فایل هایی وارد شده سایز ۵۱۲ بایت تا ۶۴ مگابایت را در مدت زمانی مشخص در اس اس دی جاب جا می کند و سرعت آنها را ب ترتیب نشان می دهد. در حالت Overlapped Input/output ب دلیل فشار زیادی که بر اس اس دی وارد می کند، حفظ سرعت درایو ذخیره سوارد شدهی در طول این تست اهمیت فراوانی دارد. اس اس دی هایی که در هر ردیف با حداقل افت سرعت بتوانند این پروژه را ب پایان ببرند، اس اس دی های خوبی هستند. اما اس اس دی هایی که داغ کنند، افت سرعت آنها شیب بیشتری دارد و تعداد ردیف هایی که ب حداکثر سرعت رسیدند کمتر قرارداده شده است. وارد شده این تست برای SSD ها درگیرکننده می کنیم ولی جدولی برای آن تهیه نکردیم و خود این تست را صرفا نمایش می دهیم.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

و در آخرین بخش،  دو نرم افزار CPUZ و GPUZ مخصوص اعلام مشخصات پردوارد شدهنده و کارت گرافیک ب همراه Core Temp برای اندوارد شدهه گیری دمای هسته های پردوارد شدهنده، بخش جدایی ناپذیر بررسی های لابراتوار سخت افزار هستند که اکثر کاربران با آنها آشنایی لوارد شدهم را دارند.

درک بنچ مارکها

دو مطلب را در نحوه درک نرم افزار های بنچ مارک باید مورد توجه قرار داد. اولین موضوعی که باید در تست ها ب آن توجه کرد این قرارداده شده است که امتیوارد شده یک بنچ مارک ب تنهایی اهمیت خاصی ندارد، بلکه آن امتیوارد شده در مقایسه با امتیوارد شدهات دیگر قطعات قرارداده شده است که معنا پیدا می کند. برای مثال، در تست Passmark امتیوارد شده پردوارد شدهنده ۹۷۰۰K برابر ۱۸۶۱۷ قرارداده شده است. این عدد ب تنهایی معنا ندارد. اما وقتی با نتیجه ی پردوارد شدهنده ی ۷۷۰۰K که برابر ۱۳۲۰۵ قرارداده شده است بسنجید، متوجه خواهید شد ۹۷۰۰K تقریبا بیش وارد شده ۴۰ درصد قوی تر وارد شده ۷۷۰۰K قرارداده شده است. همچنین اگر ب مقایسه امتیوارد شده همین پردوارد شدهنده در دو مادربرد X و Y بپردوارد شدهید، مادربردی قوی تر قرارداده شده است که امتیوارد شده بتری را برای ۹۷۰۰K ب ثبت رساند.

مطالب بعدی، همسان سوارد شدهی قرارداده شده است. مثلا شما وارد شده یک نرم افزاری برای رندر درگیرکننده می کنید که موتور رندر آن با نرم افزار هایی که ما برای تست رندر درگیرکننده می کنیم متفاوت قرارداده شده است. در اینجا باید توجه کنید، پردوارد شدهش نرم افزار رندر شما بر پایه CPU قرارداده شده است، و یا بر پایه GPU؟

اگر موتور رندر نرم افزار شما بر پایه پردوارد شدهنده باشد، نتیجه تست های رندر ما بر پایه پردوارد شدهنده قابل تعمیم ب نرم افزار شمقرارداده شده است و می توانید وارد شده این تست ها مفهوم سرعت قطعات را دریابید. اما اگر بر پایه GPU باشد، باید ب تست هایی توجه کنید که تست OpenCL و تست محاسباتی GPU را انجام می دهند. صد البته ممکن قرارداده شده است نرم افزار شما هم ب پردوارد شدهنده قوی و هم ب کارت گرافیک قوی نیوارد شده داشته باشد که در آن صورت بتر قرارداده شده است برای تهیه سیستم رندر حتما مشاوره اختصاصی دریافت کنید که ما در انجمن سخت افزار برای این منظور بخش خاصی را تدارک دیدیم که در آنجا می توانید نسبت ب دریافت مشاوره برای تهیه سیستم اقدام کنید.

احتمال خطا

همیشه احتمال خطا در تست ها وجود دارد، ب صورت کلی، باید بین ۱ تا ۳ درصد احتمال خطا را در تست های انجام شده در نظر گرفت. بنابراین برای مثال اگر اختلاف نتیجه یک بنچ مارک برای دو مادربرد، در حد ۱ تا ۳ درصد بود، در عمل می توان آنها را برابر و در یک سطح در نظر گرفت.

حد اورکلاک

ما در تست های خود، همیشه میزانی وارد شده اورکلاک را انجام می دهیم که در حد و اندوارد شدهه یک کاربر متوسط کامپیوتر باشد. ب هیچ وجه قصد زدن رکورد جهانی نداشته و نداریم و اصولا برای افزایش کارایی، صرفا کارهایی که انجام آن در حد و توان یک کاربر عادی کامپیوتر باشد در نظر می گیریم و پیش می رویم تا عموم کاربران، آن حد وارد شده اورکلاک، برایشان قابل انجام باشد.

همیشه ب یاد داشته باشید، ۹۰ درصد میزان و موفقیت یک اورکلاک ب شانس شما در داشتن یک چیپ خوب بستگی دارد. ۵ درصد باقی مانده ب خنک کننده مناسب، و ۵ درصد دیگر ب مهارت و امکانات اورکلاکر. بنابراین اگر مثلا پردوارد شدهنده شما ب اندوارد شدهه پردوارد شدهنده ای که در تست ها بررسی کرده ایم اورکلاک نشد، هیچ ناراحت و غمگین نباشید. بخش اعظم این موضوع ب شانس بستگی دارد.

تصاویر Wallpaper

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

بسیار وارد شده خوانندگان گرامی پرسیده بودند تصاویر مورد درگیرکننده در پس زمینه تست ها را وارد شده کجا می توان تهیه کرد، در اینجا اشاره می کنم کلیه تصاویر پس زمینه مورد درگیرکننده در تست ها و آزمون های لابراتوار سخت افزار برگرفته وارد شده این تاپیک در انجمن سخت افزار می باشد. در صورتی که ب این تصاویر علاقمند هستید می توانید برای دانلود سری ب انجمن بزنید.

در پایان، ضمن اشاره ب اینکه کلیه نتایج ب نمایش در آمده در این مطلب صرفا برای مثال گزینش شده و آرشیوی قرارداده شده است، امیدوارم این مقاله برای درک نحوه انجام تست ها و شیوه مقایسه قطعات در لابراتوار سخت افزار برایتان مفید بوده باشد. هر گونه سوال، پیشنهاد و یا انتقادی داشتید می توانید در زیر همین مطلب برای ما ارسال کنید. لوارد شدهم ب ذکر قرارداده شده است، با تغییر قطعات سیستم تست، مشخصات آن در این مقاله ب روز رسانی خواهد شد.

دانلود فیلم ۴k

منبع : سخت افزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *