وزارت نیرو طبق قانون مکلف قرارداده شده است حقاب مورد نیوارد شده تالاب ها را اختصاص دهد

۱۴ بمن ۱۳۹۶

مقرن خبری دانلود آهنگ جدید دانلودستان هوا و حیات وحش ایران (دانلود آهنگ جدید دانلودستان): سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس، با انتقاد وارد شده عملکرد غیر قابل قبول سوارد شدهمان هوا در حفظ و احیاء‌ تالاب ها، گفت:‌ وزارت نیرو حقاب مورد نیوارد شده احیاء‌ تالاب ها را اختصاص دهد.

علی محمد شاعری درگفت وگو با خانه ملت، در خصوص مشکلات تالاب های کشور، گفت:‌ ۳ میلیون هکتار وارد شده مساحت کشور ب تالاب ها اختصاص دارد که ۵۰ درصد آن در حال حاضر خشک شده و یا در معرض خشکی هستند، علت اصلی خشکی تالاب ها عدم تخصیص حقاب های قانونی وارد شده سوی وزارت نیرو و ادامه خشکسالی و کمبود شدید بارندگی، همچنین بره برداری بی رویه وارد شده سفره های آب زیر زمینی قرارداده شده است.

نماینده مردم نکاء، بشهر و گلوگاه درمجلس شورای اسلامی، با اشاره ب اینکه تالاب ها وارد شده اکوسیستم های کم نظیر در دنیا هستند، افزود:‌ تالاب ها نقش بسیار مهمی در تعادل بخشی حیات و زندگی موجودات زنده ب ویژه انسان ها داشته و ایران هم در حفظ و احیاء‌ تالاب ها باید با اولویت های لوارد شدهم برنامه ریزی کند، یعنی منابع لوارد شدهم برای احیاء‌ مجدد تالاب های خشک شده را اختصاص دهد، مهم ترین تالاب های در معرض تهدید کشور در طی سال های اخیر ارومیه، هورالعظیم، هامون، میغان، شادگان و میانکاله قرارداده شده است که دولت باید در اختصاص منابع برای احیاء‌ آنها توجه ویژه کند.

وی با بیان اینکه اعتبار پیش بینی شده برای احیاء‌ تالاب ها در لایحه بودجه ۹۷ بسیار ناچیز و اندک قرارداده شده است، تصریح کرد:‌ هیچ توجهی ب حفظ تالاب ها و احیاء‌ آنها در کشور نمی شود، همانگونه که ب هوا خیلی توجه نشده و حفظ تالاب ها و هوا وارد شده اولویت های اصلی کشور نیست؛ بنابراین تا زمانی که موضوعی مورد توجه و اولویت مسئولان و تصمیم گیران نیست، ب طور حتم مشکلات آن بخش حل نمی شود.

شاعری با اشاره ب اینکه منابع آبی موجود در کشور در گام اول ب آب شرب، کشاورزی و صنعت اختصاص داده می شود، گفت:‌ اگر آبی باقی ماند ب حوزه هوا و تالاب ها اختصاص پیدا می کند، زیرا مسئولان تالاب ها را زیستگاه کم ارزش، بی خاصیت و بی فایده تلقی می کنند؛ بنابراین تلاشی هم برای احیاء‌ آنها صورت نمی گیرد.

«قانون حفاظت، احیاء و مدیریت تالاب های کشور» سال گذشته در مجلس تصویب و ابلاغ شد. بنابر این قانون وزارت نیرو مکلف قرارداده شده است طبق اعلام نیوارد شده سوارد شدهمان حفاظت هوا آب مورد نیوارد شده تالاب ها را در پایین دست رها سوارد شدهی کند. همچنین وارد شده ورود گونه های غیر سوارد شدهگار و غیربومی در تالاب ها جلوگیری کند.

این نماینده مردم درمجلس دهم، افزود:‌ ضمن اینکه هر گونه فعالیت های معدنی و عمرانی در تالاب ها ممنوع شده قرارداده شده است، همچنین حریم تالاب ها نیز باید تا محدوده مورد نظر قانونی ب گونه ای حفظ شود که امکان تخریب تالاب ب هیچ عنوان فراهم نشود، زیرا بسیاری وارد شده چاه های حفر شده و بره برداری بی رویه وارد شده آب های زیر زمینی و حتی آب های سطحی موجب تغذیه تالاب ها می شوند، اما زمانی که ب فعالیت های غیر تالابی منجر می شود، ب تدریج تالاب وارد شدهبین رفته و ب طور حتم سوارد شدهمان هوا باید برنامه جامع و کاملی را  در چهار چوب  قوانین و قانون تدوین و ب مرحله  اجرا درآورد.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس، تصریح کرد:‌ مسئولیت مستقیم حفاظت و احیاء‌ تالاب ها بر عهده سوارد شدهمان حفاظت هوا قرارداده شده است، اما سوارد شدهمان هوا تاکنون در حفظ و احیاء‌ تالاب ها در کشور عملکرد قابل قبولی نداشته قرارداده شده است.

۰
۰

  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *