پلنگ رهاسوارد شدهی شده در پارک ملی پابند توسط دامدارن کشته شد

۱۹ بمن ۱۳۹۶

مقرن خبری دانلود آهنگ جدید دانلودستان هوا و حیات وحش ایران (دانلود آهنگ جدید دانلودستان): گردنبند ردیاب ماهواره‌ای پلنگ نری که اردیبشت ماه در حاشیه پارک ملی پابند در تله سیمی گرفتار شده و پس وارد شده زنده‌گیری، درمان و نصب ردیاب ماهواره‌ای در همان منطقه رهاسوارد شدهی شده بود، (لینک مرتبط) بعد وارد شده گذشت حدود هفت ماه، در منطقه  پت کیله با سی کیلومتر فاصله وارد شده محل رهاسوارد شدهی توسط یکی وارد شده اهالی منطقه، کشف و تحویل اداره کل حفاظت هوا موارد شدهندران شده قرارداده شده است.

رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره کل حفاظت هوا موارد شدهندران با اعلام خبر کشف جمجمه و لاشه پوسیده این پلنگ ب تسنیم می‌گوید: یکی وارد شده اهالی نهالستان های منطقه پت کیله که وارد شده همیاران هوا و منابع طبیعی قرارداده شده است لاشه پوسیده و اسکلت جدا شده پلنگ سنه‌کوه را کشف و قلاده را تحوبل هوا داد.

کورس ربیعی ادامه می‌دهد: بنا بر تحقیقاتی که صورت گرفته این پلنگ با حدود سی کیلومتر جاب‌جایی وارد شده نقطه رهاسوارد شدهی ب عرصه‌ای جنگلی در حدفاصل کیاسر و نکا در اراضی جنگلی زراعی روستای سیکا وارد شده قرارداده شده است. در این منطقه چند واحد دامداری فعال هستند و میرشکارانی برای دفع گروارد شده در اختیار دارند که متاسفانه با توجه ب سابقه تعارض پلنگ و گرگ با دام و انسان در این منطقه، ب منظور جلوگیری وارد شده خسارات وارده ب دام‌هایشان توسط گرگ و پلنگ در صدد وارد شده بین بردن این گونه‌ها بر می‌آیند.

متاسفانه مشکل باتری این ردیاب سبب شد وارد شده همان لحظه رهاسوارد شدهی نتوانیم سیگنالی دریافت کنیم. ب همین دلیل هیچ‌گونه اطلاعاتی وارد شده مسافت طی‌شده، مسیر تردد، فعالیت زیستی و زمان مرگ حیوان در دست نداشتیم. اما با پیدا شدن ردیاب، تلاش برای تحقیقات بیشتر و خواندن اطلاعات رمز شده در برنامه گردنبند ادامه دارد.

بر اساس تحقیقات ب عمل‌آمده وارد شده برخی افراد محلی، مظنون اصلی شناسایی شده و تلاش برای شناسایی دقیق و جزئیات کامل این اتفاق در دست بررسی قرارداده شده است.

ربیعی گفت: دامداری سنتی در جنگل و حاشیه زمین‌های زراعی بلای جان گوشتخواران قرارداده شده است و دامداران در این مناطق ب دلیل دور بودن وارد شده چشم محیط‌بانان مرتکب تخلفات بسیار و بعضا نامکشوف می‌شوند.

متاسفانه باید بگویم تروارد شده تولید مثل نسبت ب مرگ و میر پلنگ منفی قرارداده شده است و با ادامه این روند ب تدریج با کاهش جمعیت و نابودی این گونه مواجه خواهیم شد.

۰
-۹۷

  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *